Extra students graded in Thames July 31st 2014
Congratulations to new Black Belts(Shodans): Sabine Gass, Roger Gass, Anders Bjerring and Joel Brock great effort and now your new journey begins.

Kiaido Ryu Martial Arts Mid-Year Grading’s/Awards Ball Evening - July 4th & 5th 2014
 
Well what a fantastic start to the grading weekend with Hanshi chanting the first grading. We have 10 new Black Belts (Shodans) coming through to join the front line. The standard was great and we have 2 of the smallest Black Belt juniors but with a lot of heart.  The speeches at the end of this grading are always an enlightening moment as we hear what the personal thoughts from each of them are about their martial arts.  Congrat’s to all those that put in a great effort and achieved this level of mastery. Now your journey truly begins!
Saturday saw a lot of nervous but excited students arriving early and running through techniques or just generally catching up with friends from other Dojo’s that they hadn’t seen for a while.  With registrations completed and time ticking by the students were all called to line up. 
Firstly Hanshi and I asked all teaching Instructors to the front for students and the public to recognize the work that they put in through the year to help get their students prepared for this day and others.  A gift was given to each and we thank you for the huge effort of sharing your knowledge and giving KRMA a strong base and continuing to add to the growth of the system.
Okay now it’s time to get the show on the road! Yellow to Orange chanted by Renshi Phil Murray & Orange to Blue Belts chanted by Sensei Shane Richards were up first and the good numbers showed the strength of the system is still growing.  These groups are usually the most nervous, not having been a part of a large grading.  But everyone succeeded in impressing their grading panel and 64 students came through to their next level.
The next 3 levels all ran at the same time Blue to Purple chanted by Dai Sempai Kartik Patel, Purple to Green chanted by Dai Sempai Christine Townsend (first time chanter and very well done) and lastly Green to Brown chanted by Sensei Dean Message. 56 Students put through their paces and a lot of sweat, and bo’s/sticks in all directions, but no problems as these are true martial artists with lots of control. All impressed the grading panel to come through to their next level.

The standards throughout were very high and I’m sure all students will be proud of their achievements.  To all the chanters thank you for your efforts you all make it look easy to chant but as we know it takes enthusiasm to keep all those grading up-beat, the energy and focus up and everyone on the right track, and to call a good grading.
Grading panels a big thank you as well. You are all paying it back to those who sat and graded you. It’s a wonderful experience to be a part of the grading panel and make a positive difference in a student’s life.

Nidans were last up for the day but certainly not boring.  Starting with the weaponry and all Kata’s were performed well with great focus.  Sparring gear on, the music was turned up, and off we went for the grueling 30x2minute rounds of sparring. We had a good bunch of sparring partners at the start but slowly whittled down to a few but we made it through all rounds. A few noses hit and ribs and other bits and pieces but generally good control.  The 25th round came and 5 minute rest was appreciated and then BAM!! Back you go 5 rounds to go, 5 great rounds really testing the strength and heart of all those grading.  This is where you dig deep to make it through with determined Warrior Spirit. The last round counted down from 10seconds and then a huge cheer from all those in the hall for the warriors who just completed their grading.  Lots of sweat and some tears but mainly just joy at the end for families and students.  Lots of soggy hugs and handshakes, then they lined up to see if they’d made it.  Of course they did. Well-done to the new Nidans; 7 more DAI SEMPAIS” awesome. Congrat’s to Dervla Braem(Remuera), Michelle Rogatski(Remuera),Jared Beckett, Allan Cherry, Gary Flynn, Guenther Granitzer, Steve Twitchin all from Otumoetai.  I’m positive your Instructors are as proud of you all as Hanshi and I am. Thanks also to our chanters Renshi Michael Thompson and Sensei Les Scott for another well run Nidan grading.

Jason Sutton great job keeping the grading panel happy in the Assembly hall its much appreciated. Dalphina Walder (Ava’s sister) you had a chilly job by the door but thanks for keeping the shop open for students to get Kiaido Ryu products.

Time to Party: The ball kicked off (little pun) at 6pm and our new photographer Dharesh Patel took to it like a duck to water.  Clicking away at everything and that was awesome; catching people in all kinds of pics at the grading’s as well as the Ball; check out the awesome pics on Facebook.
Cheers to all those that attended our 31st Awards & Ball. You all made it a great night to remember as you took the time to get dressed up and those masks were fantastic.  We couldn’t tell who was who haha. I know they didn’t stay on all night but some of you made a huge effort to last until around 10.30 before unmasking, as for me it was gone in 5 minutes sorry!. “Isn’t it, the thought that counts”?
The band Radiobaby were great as they were last year with a lot of new music and the food from Aroha Catering just hitting the spot around 6.30pm.
Hanshi and I enjoyed playing you all some of his originals with our band Fire&Rain.
Lastly thanks also to the students and friends who helped get the Hall all decorated and looking as cool as it did, Lots said it was the best so far. Cheers
Anyway it was a great night with friends and we look forward to catching you all in the Dojo’s soon.

Here are the winners of the Budo Awards 2014

Budo Junior Male: Tama Matthews (Te Waotu)                         Budo Junior Female: Sophie Hock (Otumoetai),
Budo Senior Male: Keegan Clarke Latham (Hunua)                   Budo Senior Female: Bridget Weller (Katikati).
Martial Artist of the Year: Manson Williamson (Otumoetai)
Instructor of the Year: Sensei Shane Richards (Otumoetai)

Grading Results Friday 4th July

Black Belt – Shodan
Terry Faulkner – Papamoa
Alexander Foster – Thames
Oscar Cao – Thames
Fergus McMillan – Thames
Felix Effinger - Thames
Vic Nikitin – Thames
Pete Mason-Riseborough – Hamilton
Ben Mason-Riseborough – Hamilton
Callum Koegh – Hamilton
Logan Trigg – Hamilton

Saturday 5th July

2nd Degree Black Belt – Nidan
Jared Beckett – Otumoetai
Allan Cherry – Otumoetai
Gary Flynn – Otumoetai
Steve Twitchin – Otumoetai
Guenther Granitzer – Otumoetai
Dervla Braem – Remuera
Michelle Rogatski – Remuera

Yellow to Orange Belt
Jack Pepper-Thames, Callum Cryer-Thames, Grace Wood-Thames, Claire Smith-Thames, Harry Catt-Thames, Bryn Simpson-Thames, Kate Sayer-Thames, Kerrin Ingle-Cox-Thames, Hayden Moxom-Thames, Kimheng Rous-Thames,Alec Olivier Anderson-Otumoetai, Libby Carter-Otumoetia, Tanika Gidall-Otumoetai, Matt Hill-Otumoetai, Mano Fourier-Taupo, George Crawford-Taupo, Cooper Beresford-Taupo, Jamie Palmer-Taupo, Stacy Piper-Papamoa, Zaydean Norris-TeWaotu, Bonnie McConnell-TeWaotu, Cosco McConnell-TeWaotu, Jalah Hellier-TeWaotu, Troy Collins-Katikati, Kyle Daisley-Katikati, Shirlene Daisley-Katikati, Flynn Main-Bombay, Adam Colyer-Bombay, Johno O’Brien-Bombay, Samantha Lee-Hunua, Lily Lockwood-Hunua, Hamish Bean-Hunua, Oisin Scott-Raglan, Amelia Penfold-Hunua

Orange to Blue Belt
Jordan Wheater-Thames, Hunter Rodgers-Thames, Reece Louden-Thames, Riley Elliot-Thames, Russell Mercer-Thames, Nerissa Mercer-Thames, Mark Nikitin-Thames, Chase Caie-Thames, Aimee Carr-Thames, Jordan Brookes-Otumoetai, Dante Dudley-Otumoetai, Sophie Hock-Otumoetai, Tommy Power-Otumoetai,Mike Bambury-Otumoetai, Tanner Beckett (graded in dojo) Otumoetai, Stacia Haitana-Taupo, Kaitlyn Peck-Taupo, Blayze Jarman-Bombay, Lauchlan Nesdale-Bombay, Dale Donovan-Bombay, Nakita Tolmie-Bombay, Shihani Kanji-Bombay, Nicholas Hill-Bombay, Drew Rixon-Hunua, Stephanie Mitchell-Hamilton, Matt Martin-Hamilton, Justice Abraham-Hamilton, Ethan Elders-Bickers-Hamilton

Blue to Purple Belt
Amelie Foster-Thames, Aaron Finn-Thames, Jaydyn Fowler-Reynolds-Thames, Alyssa Pieraar-Thames, Caragh Pieraar-Thames,  Joshua Baker-Thames, Marisa Dehar-Thames, Kimsothear Phan-Thames, Anne Hock-Otumoetai, Liam Hock-Otumoetai, Matthew Hock-Otumoetai, Oliver Power-Otumoetai, Alex Wright-Otumoetai, Jacob Dover-TeWaotu, Jackson Moore-Katikati, Olivia Darwen-Katikati, Melissa Hurne-Katikati, Jake Bow-Remuera, Williem Kelly-Remuera, Sam Donovan-Bombay, Kian Hill-Bombay, Ryan Kellas-Bombay, Blake Tonkin-Hamilton

Purple to Green Belt
Alan Wheater-Thames, Sarah Rich-Thames, Boston Auld-Thames, Steve Barker-Thames, Brendon Hock-Otumoetai, Malcolm Mitchell-Otumoetai, Debbie Mitchell-Otumoetai, Jack Power-Otumoetai, Hannah Elminger-Taupo, Keely Hohaia-Webb-Taupo, Danny Hohaia-Webb-Taupo, Jack Futter-Katikati, Joshua Lilly-Katikati, Wade Lindsay-Katikati, Andrew Lilly-Katikati, Wyatt Vujich-Remuera, Isaac Guinness-Remuera, Kirstie Hill-Bombay, Jake Rixon-Hunua, Max Ayrton-Brighouse-Hunua, Craig Tonkin-Hamilton, Mike Williams-Hamilton

Green to Brown Belt
Bradley Sayer-Thames, Peytyn Fowler-Reynolds-Thames, Daniel Flynn-Thames, Rata McMillan-Thames, Mikayla Cuttriss-Thames, Caroline Popich-Thames, Hamish Britain-Otumoetai, Klay Inglis-Otumoetai, Tama Matthews-Te Waotu, Melissa Davis-Bombay

Raglan Tournament a Success

Over 30 competitors entered from as far up as Kaitaia and as far down as Taupo with 6 Dojo’s in between.  It was a great day of competition and the standard just keeps going up. 

Congratulations to all those that entered as it takes guts to come forward and have a go but you all competed well.  Thanks to the judges and referees (Renshi  Phil, Sensei Dean, Sempai James) you guys had to make the hard calls but did a great job to keep all competitors happy.

Thanks to Sensei Dean and his Team who worked hard to get it all together for the day and help fundraise for the Raglan Dojo to purchase new equipment.

Next Tournament will be in Thames in September and we look forward to having even more enter into all divisions but especially work on building the Kata and Team Kata & Bunkai divisions.

Results of the Tournament below:  Congratulations

Sport JJ-Boys 12-14yrs               Sport JJ-Girls 9-10yrs                Sport JJ-Girls 14-15yrs
1st –Christian Linder                        1st-Brie Bennett                      1st-Amelia Penfold
2nd-Joshua Lilly                                2nd-Sarah Rich                      2nd-Sam Taaka
3rd-Turi Edmonds                                                                               3rd-Myaaliyah Rainy

Stand-Up 9-10yrs                        Stand-Up 12-14yrs                    Stand-Up 15-16yrs
1st-Bradley Sayer                         1st-Anders Bjerring                    1st-Jay Bryne
2nd-Boston Auld                           2nd-Flynn Williams                    2nd-Sam Taaka
                                                         3rd-Mitesh Patel                          3rd-Blake Kelly

Sport JJ Male-Lightweight              Sport JJ Male-Middleweight                      Sport JJ Male-Heavyweight
1st-Felix Effinger                                1st-Oliver Williams                                      1st-Mike Williams
2nd-Max Pierce                                   2nd-Matthew Martin                                    2nd-Michael Jesson
                                                              3rd-Jay Bryne                                               3rd-Cody Van Roest

Kata-Empty Hand
Junior                                         Senior
1st-Bradley Sayer                     1st-Dharesh Patel
2nd-Sarah Rich                         2nd-Samara Young-Isles
3rd-Kate Sayer                          3rd-Sam Taaka

Kata-Weaponry
Junior                                       Senior
1st-Bradley Sayer                   1st-Sam Taaka
2nd-Boston Auld                     2nd-Samara Young-Isles
                                                   3rd-Manson Williamson

Team Kata & Bunkai

1st- Mitesh Patel, Dharesh Patel, Claudia Chaplin, Sam Taaka

 

 

 

EXCITING NEWS - NEW DOJO OPENING IN TAURANGA IN THE NEW YEAR

Papamoa - Papamoa Rec Centre (Gordon Spratt Reserve)  - SEMPAI JAMES CONNER opening  on FEB 3rd 2014
6pm -7.30pm  Mondays & Wednesdays
Tell all your friends and relatives and get along for the opening and demonstration day or contact James on 027 7794252

Australia: Melbourne Grading Results 2014

Congratulations to you all from Hanshi Lance and Kyoshi Ava and we plan on make it over next year.
Renshi said it was a good hard grading with lots of sweat and you all worked hard and deserved your new belts.

Grading results from  Monday night :

Jaime Baxendine     Orange Belt

Angelo Fauluto         Blue Belt

Daniel Birmele          Blue Belt

Simon Watts            Purple Belt

Jarryd Reedman       Green Belt

 

New Zealand Grading Results 2014

Congratulations to all those who graded it was a fantastic couple of days and you can all be proud of the effort you put in through the year to achieve these ranks. 

A huge WELL DONE to the Instructors who also put you through your paces and enabled you all to show your skills on the weekend and keep the high standards up throughout Kiaido Ryu.

Thank you to the grading panel who do a wonderful job of sitting through the day and giving back to the system with their time and effort  and knowledge to grade everyone.

Lastly to the Chanters who call all the grading out for you to be tested, its a real skill to be able to keep the energy of the groups up during this time and you all did a wonderful job. 

Cheers Hanshi Lance and Kyoshi Ava

Below are the grading results for Dec 6th & 7th 2013

 

Chanted by Hanshi Lance  (Thames)

Dojo

Yellow to Orange Belt

Thames

Riley Elliot

 

Jordan Wheater

 

Reece Louden

 

Hunter Rodgers

 

Nerissa Mercer

 

Russell Mercer

 

Chase Caie

 

Mark Nikitin

 

Aimee Carr

 

Amber Martin

 

Devlin Nell

Otumoe

Mike Bambury

 

Jordan Brookes

 

John Burge

 

Dante Dudley

 

Sophie Hock

 

Ryan Irwin

 

Cody Van Roest

Bombay

Amy Hunter

Hunua

Lachlan Nesdale

 

Nicholas Hill

 

Nikita Tollie

 

Shihani Kanji

 

Dale Donovan

 

Luke Rose

Katikati

Shingo Nakano 

Remuera

Alexandra Bow

 

Kaiu Write

 

Erana Write

Raglan

Maddison Bennett

Hamilton

Stephanie Mitchell

 

Matthew Martin

Taupo 

Justice Abraham
Taupo students graded 30th Dec
Stacia Haitana

 

Kaitlyn Peck
Oujirou Kurimura
Jaydyn Puha
Riley Knox
Liam Hasse
Sklar Pleasant
Liam Young 

 

Chanted by Dai Sempai Richard (Hunua/Bombay)

Dojo

Orange to Blue Belt

Thames

Josemon Philip

 

Bradean Cheetham

 

Jaydyn Fowler-Reynolds

 

Marisa Dehar

 

Aisha Taipari

 

Joseph Esguerra

 

Kimsothear Phan

 

Tracey Taipari

 

Florence Crawford

 

Rebecca Hamilton

Otumoe

Anne  Hock

 

Matthew Hock

 

Chris Rossi

 

Max Rossi

 

Alex Wright   

Katikati

Melissa Hurne 

 

Luke Townsend

Remuera

Louise Pemberton

 

William Kelly

Raglan

Evey Douglass-Dobson

 

Myaaliyah Rainey

Hamilton

Corbin Remnant

 

Blake Tonkin

   
 

Chanted by Dai Sempai Sam Taaka (Thames)

Dojo

Blue to Purple Belt

Thames

Boston Auld

 

Steve Barker

 

Sarah Rich

Otumoe

Gary Duncan

 

Brendon Hock

 

Blake Kelly

 

Malcolm Mitchell

 

Debbie Mitchell

 

Jack Power

Bombay

Elijah McPherson

Hunua

Kirstie Hill

Remuera

Millie Day Ellis

Raglan

Brie Bennett

Hamilton

Michael Williams

 

Craig Tonkin

   
 

Chanted by Dai Sempai Hamish (Hamilton)

Dojo

Purple to Green Belt

Thames

Bradley Sayer

 

Peytyn Fowler-Reynolds

Otumoe

Klay Inglis

 

Ranjit Singh

Katikati

Mamta Prasad 

 

Ryan Clement 

Remuera

Haley Deeming

 

Ruben Wairua

Raglan

Turi Edmonds

 

Kaleb Fisher

Hamilton

Tina Lutzmann

 

Savannah Williams

 

Abigail Pratt

   
 

Chanted by Sensei Paul (Katikati)

Dojo

Green to Brown Belt

Katikati

Colt Jerram 

 

Alex Jenkin 

 

Pawan Kumar 

 

Brooke Sinclair 

 

Katie McCormick 

 

Anna Jenkin 

 

Ben Townsend 

 

Mitchell Townsend 

Remuera

Paul Andrews

 

Sebastian Bull

Raglan

Willy Tonga

Hamilton

Flynn Williams

 

Oliver Williams

   
 

Chanted by Renshi Phil (Hamilton)

Dojo

Black Tips to Black Belt

Otumoe

Sharvorn McClinchie

 

Chris Burr

Bombay

Keegan Clarke-Lathan

Hunua

Robert Matthews

Katikati

Samara Young-Isles

Remuera

Joshua Foreman

Hamilton

DJ Purvis

   
 

Chanted by Sensei Les & Sensei Shane (Otumoetai)

Dojo

Nidan

Thames

Honour Israel

Hamilton

Ian Kerry

 

Cody Robertson

© Kiaido Ryu Martial Arts - KRMA International
Website Design and Content Management System Powered by e-Cluster - Gisborne Web Design New Zealand